O nas

Towarzystwo Śpiewacze im. S. Moniuszki w Radomsku jest jednym z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Początki istnienia zespołu odnaleźć można we wspomnieniach już z 1912 roku, lecz oficjalnie uznaną datą jest data zarejestrowania jako Towarzystwo Śpiewacze im. S. Moniuszki w 1923 r.

Umiłowanie śpiewu i ogromna więź między ludźmi tworzącymi ten zespół powoduje, że chór ciągle się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz rozwoju kultury w naszym mieście.

Jesteśmy  inicjatorami i organizatorami wielu imprez artystycznych zarówno w kraju jak i za granicą. Chór nasz jeździ z koncertami do wielu polskich miast, ma na swoim koncie również koncerty zagraniczne. Dotychczas występowaliśmy  w Wilnie, Lwowie, Wiedniu, Berlinie, Pradze i na Sycylii, uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "BOFEST OF ARTS" w Bohuminie w Czechach, a na przełomie listopada i grudnia 2007r. wzięliśmy udział  w 17 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, gdzie zdobyliśmy „Brązowy dyplom”.
Jesteśmy pomysłodawcami i organizatorami prestiżowej imprezy, jaką jest Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Wschód-Zachód-Zbliżenia", który odbywa się w corocznie w naszym mieście (dotychczas odbyło się już jedenaście edycji). Ponadto cyklicznie organizujemy różnego rodzaju koncerty okolicznościowe. Zrealizowaliśmy również  autorski projekt  pod nazwą „Opera na prowincji”, który został nagrodzony przez Fundację im. Stefana Batorego. Posiadamy szerokie kontakty z zespołami chóralnymi z kraju i z zagranicy, co owocuje wieloma wspólnymi projektami.

W 2005 roku otrzymaliśmy  nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W roku 2008, w 85 rocznicę działalności otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie - Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.

W 2013 roku, jubileuszu  90 lecia działalności Towarzystwa otrzymaliśmy szczególnie prestiżowe odznaczenie - Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrygentem chóru jest Maciej Salski - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Warszawie na kierunku dyrygentura chóralna.

GLORIA ARTIS


Działalność Towarzystwa współfinansowana jest z budżetu Miasta Radomsko.


HISTORIA
 

Festiwal

Ostatnio dodana galeria

Facebook